Dziś są imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
Wybierz język:
 09-07-2007 09:08
           

Gryżów

w poszukiwaniu śladów historii…

Historia

Gryżów wzmiankowany w 1284 i w 1368 r. jako Grisow. Jest to stara wieś o średniowiecznym rodowodzie. We wsi i w jej pobliżu znajdowały się przed wiekami monumentalne grodziska. W czasie I wojny śląskiej w 1741 doszło tu do bitwy austriacko-pruskiej. W Gryżowie miał swoją kwaterę głównodowodzący wojsk austriackich marszałek polny hr. Neipperg. W 1946 r. prawie wszyscy mieszkańcy zostali wysiedleni do Niemiec. Do dziś ze starych obiektów zachował się kościół pod wezwaniem św. Mateusza pochodzący prawdopodobnie z XIII wieku, a przebudowany na przełomie XVII i XVIII w. We wnętrzu świątyni znaleźć można wiele zabytkowych elementów architektonicznych i przedmiotów pochodzących z różnych epok od średniowiecza do XVIII wieku. Do chronionych obiektów należy tutaj aleja lip drobnolistnych.
Gryżów usytuowany jest w południowej części województwa opolskiego, w powiecie nyskim, w południowej części gminy Korfantów. Miejscowość położona jest przy trasie sudeckiej (droga krajowa nr 41). Zajmuje obszar o powierzchni – 639,34ha, na którym zamieszkuje 325 mieszkańców Gryżów położony jest w naturalnej niecce otoczonej polami uprawnymi i łąkami w południowej części gminy Korfantów nad rzeką Ścinawa Niemodlińska. Obszar zabudowań rozciąga się wzdłuż drogi powiatowej nr 1672 O oraz wzdłuż drogi wiejskiej. Wieś posiada dobre położenie komunikacyjne. Poprzez istniejący układ komunikacyjny z terenu wsi można przedostać się w kierunku: wschodnim do Prudnika i Głubczyc, zachodnim do Nysy, północnym przez Korfantów do Opola i mniejszych miejscowości znajdujących się na trasie.
Ciekawostką na skalę gminy jest to, że nadal pracuje tu, mający wielowiekową tradycję młyn, w którym znajdują się elementy zabytkowe.
Na prawo od Gryżowa w okolicy wsi Piorunkowice znajduje się wzniesienie będące pozostałością obronnej siedziby kasztelana gryżowskiego z XIII wieku. Ponadto pomiędzy owym wzniesieniem a prawym brzegiem rzeki Ścinawy Niemodlińskiej rozciąga się podmokła dolina częściowo porośnięta młodym lasem liściastym, na której rozciągają się podmokłe łąki. Teren ten jest ostoją drobnej zwierzyny wśród której od niedawna króluje bóbr.
Miejscowość wraz z pobliskimi łąkami, polami i lasami połączona jest wieloma drogami bitymi, znakomicie nadającymi się do pieszych spacerów i wycieczek rowerowych. Z Gryżowa bardzo łatwo jest dostać się w rejon Opawskiego Parku krajobrazowego w Jarnołtówku, nad którym wznosi się Kopa Biskupia.
Na terenie Gryżowa funkcjonowała Szkoła Podstawowa, w której uczyło się 72 uczniów (stan na 11.04.2007r.) do klas szóstych, kontynuujących naukę w Gimnazjum w Ścinawie Małej.
Ważną funkcję społeczną pełni istniejący w Gryżowie Kościół, należący do parafii w Lipowej. Na terenie wsi działa klub LZS z boiskiem sportowym oraz Koło gospodyń wiejskich.

 

Liczba mieszkańców: 325

 

Gryzow (1).jpeg   Gryzow (2).jpeg   Gryzow.jpeg
01.jpeg 10.jpeg 11.jpeg 04.jpeg 15.jpeg 06.jpeg 07.jpeg 08.jpeg 21.jpeg 22.jpeg 26.jpeg 27.jpeg 17.jpeg        18.jpeg        20.jpeg
25.jpeg 23.jpeg 24.jpeg 28.jpeg 29.jpeg 30.jpeg 31.jpeg 32.jpeg 09.jpeg 02.jpeg 03.jpeg 12.jpeg 13.jpeg 14.jpeg 05.jpeg 16.jpeg 19.jpeg