Dziś są imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny
Wybierz język:
 14-07-2005 08:40

Jegielnica

cisza zapada nad rzeką…

Historia

Jegielnica - mała wieś położona w południowo - zachodniej części gminy Korfantów, nad rzeką Ścinawą Niemodlińską. Pierwszy raz wzmiankowana w 1285 r. Nazwa pierwotna Jagielnica wywodzi się od jagły, czyli ziarna prosa. W XVIII wieku niemal w całości należała do biskupów wrocławskich. Pozostałą część sioła tworzył tzw. pański folwark. We wsi znajdowała się kuźnia oraz znany w całej okolicy młyn wodny. W latach sześćdziesiątych XIX w. mieszkańcy Jegielnicy wybudowali drewnianą kaplicę, gdzie w niedzielę odprawiane były nabożeństwa przez księdza dojeżdżającego ze Ścinawy. Po kilkudziesięciu latach wybudowano tu murowany filialny kościół, który w niezmienionej formie zachował się do dzisiejszych czasów. W roku 1945 na polach w pobliżu Jegielnicy toczyły się zaciekłe walki, a w 1946 prawie wszyscy mieszkańcy wyjechali do Niemiec.  
Ścinawa Niemodlińska, która przepływa przez Jegielnicę, niegdyś była niezwykle rybna. Dzisiaj znów zaczynają się w niej pojawiać ryby, co oznacza, że jej wody robią się coraz bardziej czyste.
Wiele dróg polnych, którymi wieś połączona jest z pobliskimi polami i łąkami, nadaje się do spacerów oraz wycieczek rowerowych. Wędrując wzdłuż koryta rzeki można natknąć się na powalone przez bobry drzewa

 

Liczba mieszkańców - 185

 

 

 

01.jpeg 02.jpeg 05.jpeg

03.jpeg 04.jpeg 06.jpeg