Dziś są imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
Wybierz język:
 14-07-2005 08:26

Ścinawa Mała

miasteczko na prawym brzegu rzeki…

 

Historia

Ścinawa Mała już w początkach XIII wieku była osadą targową. W zachowanych źródłach wzmiankowana jest jako Stinavia (1235). Nazwa wywodzi się od nazwy rzeki Ścinawa, które przepływa przez wieś. Miejscowość została lokowana na prawie zachodnim prawdopodobnie około 1222 r. Rozplanowanie Ścinawy M. było wówczas typowo miejskie z wydłużonym rynkiem na osi wschodnio-zachodniej. Głównym źródłem utrzymania mieszkańców było jednak rolnictwo. Miejscowość w ciągu wieków zmieniała przynależność polityczną. Była własnością książęcą, biskupią, w 1526 roku przeszła pod bezpośrednie rządy królów Czech, potem Habsburgów i wreszcie Prus. Pod Ścinawą rozgrywały się bitwy I wojny śląskiej, a także siedmioletniej. Przez cały okres istnienia, jako miasteczko, Ścinawa Mała była małym ośrodkiem targowym, zamieszkałym w większości przez ludność niemiecką, Polacy stanowili tu mniejszość. Posiadała przywilej piwowarski, czyli wyłączne prawo do warzenia i wyszynku piwa W 1946 r. prawie wszyscy mieszkańcy zostali wysiedleni, a na ich miejscu zamieszkali polscy osadnicy z terenów górskich i kresów wschodnich.
W Ścinawie. M. zachowało się kilka zabytkowych budowli: kościół parafialny p.w. Nawiedzenia NMP zbudowany w XIV w. lub XV w., zabytkowa plebania z 1 połowy XIX w., domy w rynku, dawny dwór z przełomu XVI / XVII w., kalwaria z XVIII w.
Pomiędzy Ścinawą Małą a Rudziczką znajduje się drzewostan, który został zaproponowany do ochrony rezerwatowej. Występują tutaj duże stanowiska kwitnących bluszczy oraz rośliny takie jak: kopytnik, kruszyna i kalina.. Odnotowano również obecność dzięcioła zielonosiwego, dzięcioła czarnego, sowy uszatej, krętogłowa, krogulca i jastrzębia. Letnią atrakcją Ścinawie jest kąpielisko, do którego w upalne dni zjeżdżają się okoliczni mieszkańcy.
Funkcjonuje tu Jednostka OSP, Koło Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych im. Ks. Wilhelma Kudelki oraz grupa odnowy wsi. W ramach programu odnowy wsi powstały m.in. plac zabaw dla dzieci, płyta taneczna wraz ze sceną i zadaszeniem na boisku sportowym, parking wraz ze skwerem i zadrzewioną aleją przy ośrodku sportowym. W 2010 roku do użytku oddany został nowoczesny Ścinawski Ośrodek Integracji.

Liczba mieszkańców - 754

 

01.jpeg 03.jpeg 04.jpeg 05.jpeg 06.jpeg 07.jpeg 11.jpeg 12.jpeg 09.jpeg 10.jpeg 08.jpeg 02.jpeg 13.jpeg 14.jpeg 30.jpeg 31.jpeg 17.jpeg 18.jpeg 19.jpeg 20.jpeg 26.jpeg 22.jpeg 28.jpeg 24.jpeg 25.jpeg 21.jpeg 27.jpeg 23.jpeg 29.jpeg 15.jpeg 16.jpeg